Udržateľnosť výsadby je spolufinancovaná z programu Erasmus+ Európskej únie. Tento projekt je venovaný rozvoju a poskytovaniu interdisciplinárneho, environmentálne zodpovedného vzdelávania, ktoré pripraví mládež a deti na výzvy zajtrajška.

Projekt spočíva v poskytovaní potrebných vedomostí mladým dobrovoľníkom o ekonomických a ekologických kritériách. Prostredníctvom neformálneho, medzipredmetového vzdelávania dobrovoľníci získavajú cenné zručnosti, ako je riešenie problémov a kritické myslenie.
Pre odovzdávanie vedomostí dobrovoľníci, ktorí absolvujú tento kurz, pokračujú vo výučbe detí materských škôl, kde sa učia nové zručnosti. Interakcia medzi dobrovoľníkmi a deťmi podporuje zážitkový a sociálny rozvoj, výsledkom čoho je generácia dobrovoľníkov, ktorí sa dokážu vyrovnať s globálnou environmentálnou krízou z ekonomického hľadiska, a deti s ekologickým a ekonomickým zmýšľaním.
Vyhlásenie: Pevne veríme, že dnešná mládež a deti zajtrajška sú skutočnými činiteľmi zmeny.

Aktivity

Výber dobrovoľníkov

Obdobie výberu dobrovoľníkov bude trvať 2 mesiace.
Ak sa chcete zúčastniť, zaregistrujte sa na tomto odkaze a partner zastupujúci vašu krajinu vás bude kontaktovať. (rôzne pre každého partnera)
Kto má nárok?
DOBROVOĽNÍK: 18-25 rokov,
– Člen zapísaný alebo nedávno ukončený (1 rok) stredná škola, vysokoškolské vzdelanie alebo kurz odbornej prípravy
– znalosť anglického jazyka na úrovni B1,
– Záujem o ekológiu a/alebo ekonómiu a/alebo pedagogiku,
– Rád trávi čas s deťmi

Školenie

Školenie bude prebiehať v dvoch častiach v trvaní 2 mesiacov. Prvá časť zameraná na pedagogiku bude prebiehať 2 hodiny týždenne počas 4 týždňov, druhá časť zameraná na ekonomiku a ekológiu, 2 a pol hodiny týždenne počas 4 týždňov. Celý vzdelávací kurz bude online, aby si dobrovoľníci mohli plniť svoje povinnosti aj mimo projektu. Tu sú tiež príručky o pedagogike, ekonomike a udržateľnosti, ku ktorým máte prístup online alebo si ich môžete kedykoľvek stiahnuť v sekcii „Zdroje“.

Výkon činnosti materskej školy

Aktivity v materskej škole budú počas jedného týždňa v 3 materských školách z každej partnerskej krajiny. Pre vedenie dobrovoľníkov sme pre každý deň vytvorili trasu:


DEŇ 1
Prvá aktivita: zoznámenie sa s dobrovoľníkom prostredníctvom hry, Všeobecná environmentálna orientácia: rastliny, zvieratá, príroda, Beseda s deťmi: Ako sa máme správať k prírode a našej planéte?


DEŇ 2
Zelená ekonomika: 5 princípov zelenej ekonomiky, Ohrozené zvieratá: ako ich zachránime?, Matematické operácie: Počítanie ohrozených zvierat.


DEŇ 3
Prírodné zdroje (oceány, voda): Na čo ich využívame? Prečo používame príliš veľa? Prečo je špinavý? Recyklujte, znovu použite, zredukujte (3 Rs), Matematické operácie: Ako ušetríme peniaze prostredníctvom 3R?


DEŇ 4
Rastliny: Prečo ich potrebujeme? Aká je ich úloha v prírode? Hľadáme spojenia – aj my sme zvieratá. Aké si zviera? Matematické operácie: Koľko ovocia a zeleniny potrebujú zjesť zvieratá (a ľudia), aby zostali zdraví?


DEŇ 5
Prostredníctvom hry získavania „peniaze“ za záverečnú aktivitu, Záverečná aktivita: kúpa a výsadba vlastnej rastliny. Deti si vyberú z troch druhov rastlín, každá bude mať inú cenu a funkciu (jedna môže byť len pekná, iná môže pomôcť zdraviu…), každé dieťa bude mať aj iné množstvo „peniažkov“. O úspechu tejto aktivity rozhodne odpoveď detí na otázku, prečo si vybrali práve konkrétnu rastlinu a či bola v ich rozpočte. Nakoniec si deti rastliny zasadia a odnesú domov.

✨ Po úspešných workshopoch v Neapole a na Slovensku naši dobrovoľníci z projektu implementovali vzdelávacie aktivity v materských školách v Rumunsku, Taliansku a na Slovensku, kde učili malé deti o udržateľnosti a ekológii.

 

🌱 Vzdelávacie Aktivity

Naši dobrovoľníci pracovali s deťmi vo veku 5-7 rokov, používajúc pútavé metódy na výučbu udržateľnosti:

 

Rozprávanie Príbehov: „História Slona“ používala postavy ako Dino Slon na ilustráciu environmentálneho vplyvu.

Kreatívne Dielne: Deti vyrábali predmety z recyklovaných materiálov, aby sa naučili o recyklácii.

Pieseň Eco Hero: Táto pieseň zdôrazňovala dôležitosť udržateľnosti prostredníctvom hudby.

 

🌍 Aktivity v Troch Krajinách

 

Rumunsko:

Najdôležitejšie Body: Dobrovoľníci diskutovali s deťmi o udržateľnosti a vysvetľovali pojmy ako ceny a hodnoty. Kreatívne aktivity ukázali, ako voľby ovplyvňujú ekonomiku a životné prostredie. Zvedavosť a nadšenie detí boli inšpiratívne.

 

Slovensko:

Najdôležitejšie Body: V Prietrzke a Vrádišti dobrovoľníci zapojili deti do kreatívnych dielní a hier, učili ich o zelenej ekonomike a vytvárali významné spojenia.

 

Taliansko:

Najdôležitejšie Body: V Neapole pomohli vonkajšie aktivity ako rozprávanie príbehov a hranie rolí predškolákom pochopiť recykláciu a environmentálny vplyv pútavým spôsobom.

 

🤗 Spolupráca s materskými školami bola plodná, vytvárala špeciálne putá medzi dobrovoľníkmi a deťmi. Tieto interakcie umožňujú deťom vyjadrovať svoje nápady a podporovať udržateľné riešenia.

 

Táto skúsenosť obohatila zručnosti a profesionálne cesty našich dobrovoľníkov. Materské školy vo všetkých troch krajinách sú nadšené z budúcich spoluprác.

Resources

• Pedagogy Handbook
• Economical and sustainable Handbook

Toolkit

Mobilities

Po účasti na neformálnej vzdelávacej časti vzdelávacieho kurzu absolvujú dobrovoľníci dve mobility. Jeden v Taliansku a druhý na Slovensku, ktorý je popísaný v ďalšej aktivite. Tieto mobility sú pre účastníkov bezplatné a zabezpečujú dopravu, stravu a ubytovanie.

MOBILITY 1
Taliansko

Na túto mobilitu budú vybraní 3 dobrovoľníci z každej krajiny, ktorých úlohou je získať čo najviac vedomostí, ktoré môžu odovzdať ostatným dobrovoľníkom. Mobilita na 5 dní. Dobrovoľníci budú rozdelení do troch medzinárodných tímov, z ktorých každý bude pozostávať z jedného človeka za každú krajinu. Na aktivitách budú dobrovoľníci pracovať a pripravovať na ne nástroje 6 hodín denne. Mentoring, poradenstvo a spätná väzba pri vykonávaní činností budú zabezpečené.

Chceme sa s vami podeliť o zapojenie nášho partnera Sinergie, ktorý vytvoril úžasnú skúsenosť pre účastníkov v projekte mobility v Neapole, Taliansko, ako súčasť iniciatívy „Planting Sustainability“.

Vďaka ich vášnivému záväzku a neustálej podpore sa nám podarilo oživiť sériu aktivít a podujatí zameraných na podporu mobility a udržateľného vzdelávania. Naši účastníci boli mimoriadne aktívni, organizovali aktivity priamo na mieste aj v materských školách, ktoré priniesli základné pedagogické znalosti o udržateľnej ekonomike a inovatívne spôsoby, ako ju preniesť na malé deti.

Sme nadšení, že sme sa mohli spoľahnúť na Sinergie pri podpore každej fázy tohto projektu a za neoceniteľné zdroje, ktoré poskytli.

Vďaka našim spoločným snahám sa nám podarilo vytvoriť priaznivé prostredie pre učenie a výmenu nápadov, čím sme prispeli k vzdelávaniu novej generácie v duchu hodnôt udržateľnosti.

MOBILITY 2 – SLOVENSKO: 

Pre túto mobilitu budú vybraní 3 dobrovoľníci z každej krajiny, odlišní od tých, ktorí boli v Taliansku, s úlohou získať čo najviac vedomostí a odovzdať ich ostatným dobrovoľníkom. Mobilita na 5 dní. Dobrovoľníci budú rozdelení do troch medzinárodných tímov, z ktorých každý bude pozostávať z jedného človeka za každú krajinu. Na aktivitách budú dobrovoľníci pracovať a pripravovať na ne nástroje 6 hodín denne. Mentoring, poradenstvo a spätná väzba pri vykonávaní činností budú zabezpečené.

Počas druhej mobility projektu na Slovensku si účastníci užili nezabudnuteľný a obohacujúci zážitok.

Počas 5 dní spolupracovali s materskou školou, zameriavajúc sa na vývoj hier a aktivít zameraných na výučbu detí o udržateľnej ekonomike.

Účastníci boli nadšení entuziazmom a kreativitou detí počas týchto aktivít a cítili sa hrdí, že môžu prispieť k ich vzdelávaniu v tak dôležitej oblasti pre našu budúcnosť.

Jedným z pozoruhodných momentov mobility bolo zloženie piesne spoločne s deťmi, s témou udržateľnosti. Prostredníctvom textov a melódie, ktorú spolu vytvorili, odovzdali silné posolstvá o ochrane životného prostredia a zodpovednosti voči prírode. Tento proces nebol len kreatívnym zážitkom, ale aj efektívnym spôsobom, ako upevniť pochopenie detí o dôležitosti ochrany prírodných zdrojov.

Partneri

IN VARIETATE CONCORDIA (IVC)
HISTÓRIA/OBLASŤ ČINNOSTI

IN VARIETATE CONCORDIA (IVC) bola oficiálne založená v Constante (Rumunsko) 11. júna 2018 a od roku 2022 presťahovala svoje sídlo do Bukurešti. Naším poslaním je prispievať k trvalo udržateľnému rozvoju, rovnosti a efektívnemu využívaniu všetkých dostupných zdrojov s cieľom vytvoriť lepšiu a udržateľnejšiu budúcnosť pre všetkých. IVC podporuje udržateľné a rozvojové ciele OSN, ktoré sa zaoberajú nasledujúcimi sociálnymi výzvami: chudoba, nerovnosť, klíma, zhoršovanie životného prostredia, prosperita a mier a spravodlivosť. Podporujeme aj referenčné hodnoty stratégie EÚ 2020 pre inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast s cieľom zvýšiť mieru zamestnanosti (najmä medzi mládežou a mladými dospelými), zvýšiť účasť mládeže a mladých dospelých na celoživotnom vzdelávaní.

TARGET

IVC zameriava svoje aktivity na mladých ľudí a zraniteľných ľudí, ale aj na ženy, ktoré potrebujú podporu a poradenstvo.

CONNECTUS
HISTÓRIA/OBLASŤ ČINNOSTI

Hlavným cieľom združenia CONNECTUS je podpora dobrovoľníckej práce a princípu svojpomoci v spoločnosti, integrácia mladých ľudí s obmedzenými príležitosťami, podpora ekológie, mobility mládeže, ochrany životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja. Tie sa dosahujú aktívnou účasťou v európskych sieťach, v spolupráci s verejnými a súkromnými neziskovými organizáciami, vzdelávacími organizáciami a školami na Slovensku a v zahraničí s cieľom zviditeľniť národné a svetové kultúrne dedičstvo a kreativitu a podporiť voľný čas občanov, najmä mladých ľudí. Aktivity v oblastiach: – interkultúrna a environmentálna výchova; – ochrana životného prostredia; – umenie a kultúra; – podpora miestnej komunity a miestnych aktivít; – neformálne vzdelávanie; – mobilita mládeže;

COSVITEC
HISTÓRIA/OBLASŤ ČINNOSTI​

Cosvitec, založené v roku 2001 v Neapole, je výskumné, vysokoškolské a odborné vzdelávacie centrum vytvorené Univerzitou v Neapole „Federico II“, Univerzitou Parthenope a malými a strednými podnikmi (MSP). Spolupracuje s univerzitami, výskumnými centrami, technologicky vyspelými spoločnosťami a MSP na poskytovaní služieb v oblasti prenosu technológií a podporu inovácie, riadení výskumných a vzdelávacích projektov a poskytovaní možností pre odborné vzdelávanie mládeže. Ako agentúra pre zamestnanosť pod programom „Záruka pre mládež“ (Youth Guarantee), aktívne prispieva k miestnej politike zamestnanosti.

Cosvitec podporuje výskumné inštitúcie, ponúka poradenstvo a podporu pre vedecké projekty v oblastiach ako je agro-potravinársky, nutraceutický a farmaceutický výskum. Tiež vedie odborný technický zväzok „P.R.O.S.I.T – Sieť programov pre zamestnanosť a integrovaný teritoriálny rozvoj pre agropotravinárstvo – turizmus a kultúrne dedičstvo.

Aktivity:

  1. Vzdelávanie: Ako školiaca agentúra sa podieľame na vypracovaní vzdelávacích a odborných kurzov pre spoločnosti a jednotlivcov.
  2. Výskum: Náše výskumné stredisko spája univerzity s podnikateľským svetom s cieľom podporiť vznik a rast inovatívnych spoločností.
  3. Práca: Cosvitec si kladie za cieľ fungovať ako most medzi ponukou a dopytom na trhu práce a pomôcť spoločnostiam a pracovníkom sa najst a dohodnut.

Stories from participants

Článok napísali dobrovoľníčky Dominika, Terézia a Nina zo Slovenska.

Počas projektu Planting Sustainability sme najprv absolvovali online školenie kde sme prešli handbooky k daným témam a oboznámili sme sa s témami projektu. Následne sme začali baliť kufre pretože náš odchod do Neapolu sa pomaly ale isto približoval. Zbalené a nachystané sme sa presunuli na letisko do Viedne odkiaľ sme leteli. Prvý raz cestovanie samostatne bola celkom stresová situácia pre nás všetky,no naučilo nás to cenné lekcie.

Po prílete do Neapolu už nás čakal odvoz a hneď od prvého momentu sme museli používať angličtinu. Odviezli nás na náš hotel kde sme sa zoznámili s ostatnými účastníkmi. Na prednášky sme cestovali metrom a vlakom. Naše dni vyzerali asi takto: vstali sme a išli sme do blízkej obľúbenej kaviarne kde sme mali každé ráno zarezervované raňajky. Následne sme cestovali do sídla organizácie na prednášky kde sme boli asi do 14:00 a od 14:00 sme mali nášho sprievodcu ktorý nás previedol celým Neapolom a nie len naznámejšími miestami ale aj jeho obľúbenými a  aj takými o ktorých nikto nevie len tí ktorí tam bývajú.Prednášky boli super, vytvárali sme rôzne aktivity a teoreticky ich spracovali a rozmýšlali ako by mohli fungovať. Okrem tohto všetkého sme vyskúšali ich tradičné jedlá a navštívili pompeje. Nastal posledný deň zbalili sme si veci a z neskutočným množstvom spomienok odišli domov. Nesmútili sme však za partiou ľudí pretože sme vedeli že sa stretneme ešte na 2.pokračovaní na Slovensku v Holíči.

V Holíči na prednáškach sme skôr aktivity spracovávali už prakticky ako všetko bude prebiehať a vytvárali pomôcky k aktivitám.

Navštívili sme 2 škôlky prvú vo Vrádišti a druhú v Prietržke. Aktivity sme si všetci užili a zabavili sme sa spoločne s deťmi. Deti sme naučili veci o triedení odpadu,ohrozených zvieratkách a našej planéte.

Tento projekt nám dal veľmi veľa zážitkov, kamarátstiev, skúseností a nových obzorov. Ďakujeme a každému odporúčame ísť na projekt. 

Tento projekt bol podporený programom Erasmus+. 


Kontaktujte nás